Türk Eğitim Gazetesi
2.07.2022
Haber Detayı

TürkTraktör kız öğrencileri üretim ve ağır sanayi istihdamında yer almaya davet ediyor


TürkTraktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek üzere “Filizlerin Mucizeleri” Projesi’ni başlattı.

Projenin eğitim ayağında TürkTraktör, MEB, TAPV, TEV işbirliğinde Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören kız öğrencilerin alan seçimleri ve geleceklerini planlamaları için, 2017 yılında 58 okulda yaklaşık 3 bin kız öğrenciyi ziyaret edecek ve

100 kız öğrenciye de eğitim bursu sağlanacak.

ANKARA, 10 Mart 2017 – TürkTraktör, Filizlerin Mucizeleri Projesi kapsamındaki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Okuyan Kız Öğrencilere yönelik yapılacak olan proje faaliyetlerinin ve çalışmalarının tanıtımını yaptı.
Ankara Keçiören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen, TürkTraktör İnsan Kaynakları Direktörü Osman Özdemir’in ev sahipliğindeki tanıtım etkinliğine projeyi destekleyen kurumları temsilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanları ve uzmanlar, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) Yönetim Kurulu Üyesi Oya Ünlü Kızıl, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdür Yardımcısı Şenol Özdemir ile Keçiören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Okan Erden katıldı. Tanıtımda ayrıca tamamı TürkTraktör ofis ve saha çalışanlarından oluşan Gönüllüler Ekibi ile birlikte öğrenciler, öğretmenler ve veliler de yer aldı. 

Tanıtımda TürkTraktör Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Ertem; projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere 3 farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Bugün burada, projemizin eğitim tarafındaki çalışmalarını tanıtmak için ekip olarak bir araya geldik. Temel amacımız kadın istihdamının geleceği olan kızlarımıza, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değeri anlatmak ve hayatın her alanında olduğu gibi, bu alanlarda da kadın gücünün önemini kendilerine örneklerle göstermek.” 

5 ilde 58 okul ziyaret edilecek; yaklaşık 3 bin kız öğrenciyle bir araya gelinecek 

Ertem, proje çalışmaları dahilinde, otomotiv sektörünün önemli üretim merkezlerinden olan Bursa, Kocaeli, Sakarya, Ankara ve Eskişehir’deki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini ziyaret edeceklerini belirterek; “2017 yılı içerisinde toplam 58 okula yapacağımız ziyaretlerimizde, öğretmenler, veliler ve yaklaşık 3 bin kız öğrenci ile bir araya geleceğiz. Ziyaretlerimizde, kız öğrencilerimize ağır sanayide çalışmaları için rol model olacak, mentorluk yapacak, öğrencilerle birlikte ailelerine ve öğretmenlere de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıklarını artıracak seminerler vereceğiz. Aynı zamanda, bu okullarda okuyan kız öğrencilerin meslek seçimi ve alan/dal tercihleri üzerinde nelerin olduğunu ve eğitimini gördükleri mesleğe dair algı ve tutumlarını da araştıracağız. TürkTraktör olarak ülkemize değer katmaya devam edeceğiz ” diye açıkladı.  

Okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi alanlarında eğitim gören 100 öğrenciye Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda eğitim bursu vereceklerini de ifade eden Ceren Ertem “Tüm bunlara ek olarak, kontenjan sayılarımız ve ilgili kriterlerimiz kapsamında öğrencilerimiz TürkTraktör’de staj yapma imkanına ve mezun olduktan sonra ise, istihdam önceliğine sahip olacaklardır. Bu anlamlı ve hayatlara dokunmayı amaçlayan projemizde emeği geçen ve desteklerini sağlayan tüm proje ortaklarımıza, TürkTraktör adına tekrar teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı. 

Toplantıda konuşan Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) Yönetim Kurulu Üyesi Oya Ünlü Kızıl, “Mesleklerin cinsiyeti yoktur. Erkek işi, kadın işi ayrımı sadece önyargılarımızla ilişkili.  

Bu anlamda, kadın ve erkeğe yönelik toplumsal kalıp yargıları kırmak için çalışmak çok önemli. Filizlerin Mucizesi Projesi de alışılagelmiş kalıpları yıkan ve bu zorlu yolculukta kız öğrencilere destek olan bir mekanizma hayata geçiriyor” dedi.  

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Genel Müdür Yardımcısı Şenol Özdemir, “TEV olarak 50 yıl önce, dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan eğitim konusunda elimizi taşın altına koyduk. Bu proje kapsamında da, elbirliğiyle kız öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlayarak; büyük bir potansiyel olan kadın iş gücünün erkek işi olarak görülen alanlara katılımı anlamında önemli bir farkındalık yaratma hedefindeyiz.  

Filizlerin Mucizeleri Projesi’ne güveniyoruz ve mucizeler yaratacağına inanıyoruz. Yakın bir gelecekte, hep birlikte iftihar edeceğimiz yeni başarı öyküleri duyacağımızdan eminiz. TEV olarak, 50 yıldır kız öğrencilerimizin eğitim yolculuklarına destek olduk; olmaya devam edeceğiz. Hep birlikte geleceğin temellerini eğitim üzerinden inşa ederek aydınlık yarınlara ulaşacağımıza inanıyoruz’’ dedi. 

Projenin yürütülmesinde en önemli paydaşlardan biri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin ise “Kişinin içinde yaşadığı toplumun cinsiyeti nasıl tanımladığıyla ilgili olan toplumsal cinsiyet, geleneksel olarak kadını hala bağımlı ve ihtiyaç sahibi kişi olarak görmektedir. Ancak günümüz iş dünyası, cinsiyete bakış açısını değiştirmeyi gerekli kılmaktadır. Bir toplumun kalkınması ve güçlenmesi, toplumdaki bireylerin birlikte hareket etmesiyle mümkündür. Kadınların ve erkeklerin toplum hayatına eşit ve etkin katılımı, toplumun güçlenmesini sağlayacaktır.
 

Toplum normlarının geliştirilmesinde rol oynadığı için eğitim, cinsiyet eşitliği anlayışının geliştirilmesinde de büyük rol oynamaktadır. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak, kızların eğitimine büyük önem vermekteyiz. Meslek lisesi öğrencilerinin, toplumsal cinsiyet temelli yargılarının eğitim ile azaltılabileceğinin bilincinde olarak altına imza attığımız bu proje vasıtasıyla meslekler hakkındaki önyargıların ve toplumsal değerlerin değiştirilmesine büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Mesleki ayrımcılığın önlenmesi ve kadın iş gücünün hak ettiği değeri görmesini sağlamak için gerekli olan tüm desteği sağlayacağız” sözleri ile konuşmasını tamamladı.21. Yüzyıl Bilgisini Üreten Üniversite

İstinye Üniversitesi, bünyesinde "Liv Ho...

13.02.2018

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen Üniversite Tercih Günleri bahar etkinlikleri 15 Mart’tabaşlıyor

Üniversite Tercih Günleri Bahar Dönemi e...

13.02.2018

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde “Bilim, sanat ve tasarım üçlüsü bir arada!”

Doç. Dr. Tolga Yazıcı başkanlığında2009 ...

13.02.2018

Klinik Psikoloji’de tezsiz yüksek lisans olanağı Usta-çırak modeli içinde yüksek lisans imkânı sunuluyor

Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yü...

13.02.2018

Çocuğunuzu sömestr tatilinde siber tehlikelerden koruyun

Sömestr tatili geldi, öğrenciler için 2 ...

23.01.2018

EĞİTİMDE FELSEFENİN GÖR DEDİĞİ ERGENLİK VE “ARADA OLMA”

Daha önceki yazılarımda da üzerinde durm...

23.01.2018

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde “Bilim, sanat ve tasarım üçlüsü bir arada!”

Doç. Dr. Tolga Yazıcı başkanlığında2009 ...

23.01.2018

Değişen Dünya ve Eğitim: Hangi Üniversite?

2017 yılını geride bırakıp ülkemiz için,...

23.01.2018

Kütahya Belediyesinden Bir İlk: Açık Üniversite

Kütahya Belediyesi bir ilke imza atarak,...

23.01.2018

Bakan Yılmaz, vefat eden Münir Özkul´un ailesine taziye ziyaretinde bulundu

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hayatı...

9.01.2018

Lise öğrencilerinin yüzde 42´sinin tercihi mesleki eğitim

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik...

9.01.2018

İstinye Üniversitesi’nde, “beyin-bilgisayar arayüzü” alanının geleceği konuşuldu…

İstinye Üniversitesi tarafından düzenlen...

20.11.2017

Geleceğe Yön Veren Üniversite; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Tür...

20.11.2017

Yükseköğretimde Pazarlama İletişimi

“Pazarlama” ve “Eğitim” kavramlarını bir...

20.11.2017

T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ArelKAM) Türkiye’nin İlk ve Tek Online Kariyer Portalı ile Faaliyetlerini Genişletmeyi Hedefliyor

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planl...

20.11.2017

Piri Reis Üniversitesi’ne “HUKUK FAKÜLTESİ” Geliyor

Piri Reis Üniversitesine Hukuk Fakültesi...

19.11.2017

İş Dünyası Çin’den Vize Kolaylığı İstedi

Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Türkiy...

19.11.2017

Gencin Özgürleşmesi ve Aileler

"Bilmek" ve “harekete geçmek”,...

19.11.2017

Dijital Dönüşüm Sürecinde Bizi Neler Bekliyor?

Son yıllarda iletişim, ulaşım, sağlık ve...

19.11.2017

Yeni Nesle Ne Kadar Hazırız ?

Türkiye İstatistik Kurumununun raporları...

19.11.2017

Teog Yeni Sistem Açıklandı !

TEOG yerine gelen yeni lise yerleştirme ...

5.11.2017

Gaziantep Üniversite Tercih Günleri 02-03 Kasım’da Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde olacak

EKET Fuarcılık, 02-03 Kasım 2017 tarihle...

3.11.2017

4. Malatya Üniversite Tercih Günleri 26-27 Ekim’de

EKET Fuarcılık tarafından gerçekleştiril...

3.11.2017

ÖSYM Başkanından (YKS) için 23-24 Haziran açıklaması

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer Yükse...

19.10.2017

Yükseköğretim giriş sınavının yeni adı “YKS” (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M...

13.10.2017

“Paniğe gerek yok, çalışmaya devam

Okan Üniversitesi Aday İlişkileri Müdürü...

13.10.2017

TEOG’a 3 alternatif sistem

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG...

11.10.2017

Üniversiteye girişte sadeleştirilmiş sistem geliyor

Ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklan...

11.10.2017

Eğitimde Felsefenin gör dediği Okul-Üniversite yalnızca müfredat mı?

Eğitim ister kişilerarası ilişkide, iste...

11.10.2017

ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZLERİ

Uluslararası ve ülkemiz genelinde yapıla...

11.10.2017

EKET Fuarcılık yeni Eğitim ve Öğretim dönemine hazır

Geçtiğimiz yıl 2016-2017 Eğitimi ve öğre...

11.10.2017

Topluluk Karşısında Aşağılanması, Çocuğun Akıl ve Beden Sağlığını Etkiliyor

10 yaşındaki bir öğrencinin okula ait bi...

2.10.2017

 

 

 

   Web Tasarım Poyraz Medya

Son 3 Sayı