Türk Eğitim Gazetesi
2.07.2022
Haber Detayı

Terör ve Ruhsal Travma ile Başa Çıkmanın Yolları BİLGİ'de Tartışıldı


İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin psikoloji alanında uzman akademisyenleri, terörün yarattığı ruhsal travma, şiddet ve yasla başa çıkabilmenin farklı yollarını paylaşmak üzere “Terör ve Ruhsal Travma: Nasıl Başa Çıkarız” başlıklı konferansta bir araya geldi. Konferanstan elde edilen gelir ise, terör şehitlerinin yakınlarına ve mağdurlarına psiko-sosyal destek veren Türk Psikologlar Derneği’ne bağışlandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde, teröre karşı birey ve toplum olarak daha sağlıklı, birleştirici, bütünleştirici tepkiler ve davranışlar geliştirilmesi amacıyla “Terör ve Ruhsal Travma: Nasıl Başa Çıkarız” başlıklı bir konferans düzenlendi
Psikoloji alanında uzman akademisyenler; Doç. Dr. Ayten Zara, Prof. Dr. Tamer Aker, Yrd. Doç. Dr. Murat Paker ve Yrd. Doç. Dr. Elif Akdağ Göcek, yaşanan terör saldırılarının yarattığı tahribatın yanı sıra ortaya çıkan öfke, korku, güvensizlik, çaresizlik, keder ve kaygı gibi duygularla başa çıkabilmenin yollarını katılımcılarla paylaştı.  

“İnsanın insan olabilmesi için, insanlığa ihtiyacı var”

BİLGİ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten Zara, “Travmatik Kayıplar, Etkileri ve Matem Süreci: Nasıl Daha İyi Başa Çıkabiliriz?” başlığıyla bir konuşma yaptı. İnsanın insan olabilmesi için, insana sığınmasına ihtiyacı olduğunu söyleyen Zara, “Nesiller arası barış ve umut dolu bir yaşam için travma ve kayıpların yaslarının tutulması çok önemlidir. Geçmiş hala incitiyorsa geçmemiş demektir. Bu nedenle travma hafızası bir sonraki nesiller tarafından sahiplenilir ve yeniden yaşanılır. Travmatik olayların sonrasında, acı ve yas süreci kolektif olarak paylaşılmalıdır. Bu kayıpların, acıların bir daha asla yaşanmaması ve kolektif bilinç için anıtlar ve müzeler gibi hatırlatıcılara ihtiyacımız var” dedi. 

Prof. Dr. Tamer Aker: “Savaş ve terörün önüne geçmek en etkili koruma biçimidir”

Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Program Direktörü Prof. Dr. Tamer Aker ise, “Savaş ve Terörün Değişen Yüzü: Türkiye'deki Etkileri ve Toplumsal Travma Çalışmaları” başlıklı konuşmasında, travma sonrasında erken dönemde ruhsal açıdan koruyucu ve önleyici hizmetlerin düzenlenmesinin önemine dikkat çekti. Aker, şöyle konuştu: “Koruyucu hizmetler kapsamında yaşanan terör eylemi ve travma sonrasında, olup biten ile ilgili olarak hızlıca bilgi toplanmalı ve toplumla paylaşılmalıdır. Travma yaşayan kişileri korumaya yönelik ilk aksiyon ise, travma alanının hızlıca eski haline getirilme çalışmalarının organize edilmesi ve ardından travmaya maruz kalan kişilerin hızlıca o ortamdan uzaklaştırılmasıdır.” 

“Terör, insanın bedensel ve ruhsal bütünlüğüne karşı işlenen bir suçtur”

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Program Direktörü Yrd. Doç. Dr. Murat Paker’in konuşma başlığı ise “Psiko-Politik Açıdan Terör ve Türkiye” idi. Paker, şunları söyledi: “Herhangi bir travmatik olayla başa çıkmanın en önemli yollarından biri bunu anlamlandırmaktır. Özellikle son günlerde Türkiye gündeminde yaşanan terör olayları doğrultusunda, güven ve öngörülebilirlik duygusu sarsılmaktadır. Aslında terör kelimesi için herkesin kesin olarak katıldığı tek bir anlam olmamakla beraber, en önemli noktası insanlığa; insanın bedensel ve ruhsal bütünlüğüne karşı işlenen bir suç olmasıdır” dedi. Terörizmin çok değişkenli, oldukça karmaşık bir süreç olduğunu vurgulayan Paker, bu meseleyi daha iyi kavrayabilmek için bireysel faktörlerin yanında bu yöntemleri kullanan gruplara özgü ve bu grupların ortaya çıkmasını besleyen sosyo-politik faktörleri de değerlendirdi. Bu faktörler arasında eşitsizlik, sosyal adaletsizlik, ayrımcılık ve demokrasi eksikliğine dikkat çekti.

Terörle başa çıkmak için neler yapılması gerektiği hakkında da bilgiler paylaşan Paker, bireylerin politik katılımlarının olmasının gerekliliğine değinerek, öz bakımın, paylaşımın, güçlü sosyal ilişkiler kurmanın ve sanatın bu süreçteki önemini vurguladı.  

“Şiddete şahit olmak ve maruz kalmak, çocukları koruyamadığımızın işaretidir”

Klinik Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans Çocuk-Ergen Alt Dal Program Direktörü Yrd. Doç. Dr. Elif Akdağ Göcek ise, “Çocuklar ve Terör: Terör ile Büyümek” başlıklı konuşmasında, dinleyicilere önerilerde bulundu. Göcek “Toplum olarak, çocukları ihmal ediyoruz. Çocukların travma yaratan ortamlarda büyümeleri onların ileride kızgın, endişeli, duygularını düzenlemede zorlanan, insanlara güvenmeyen yetişkinler olmalarına yol açacaktır. Çocukların şiddete şahit olması veya maruz kalması acil olarak durdurulmalıdır” dedi.  

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile belirlenen çocukları korumaya yönelik temel ilkelerin tam anlamıyla doğru bilinmediğinin ve yeterli olarak uygulanmadığının altını çizen Göcek, travma sonrasında çocukların şiddet içerikli olayları yetişkinlere göre anlamlandırmada farklı olduklarını belirtti. Çocuklarla yapılan travma sonrası çalışmalarda ailelerin de mutlaka tedavi sürecine katılmalarını ve yaşanılanların konuşulmasının önemini vurguladı. Ayrıca, çocukların tanık oldukları olayları oyunlaştırmalarına yardımcı olacak oyuncakların ve oyun ortamlarının sağlanması gerektiğini belirtti.  

Detaylı Bilgi: 

Meral Gemici / Artı İletişim Yönetimi / 0212 347 03 30 – 0533 363 19 65 / bilgi@artipr.com.tr

Gökçe Kopuk / İstanbul Bilgi Üniversitesi / 0212 311 7341 / gokce.kopuk@bilgi.edu.tr 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 200’e yakın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Koztayağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2016 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 130 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır.


21. Yüzyıl Bilgisini Üreten Üniversite

İstinye Üniversitesi, bünyesinde "Liv Ho...

13.02.2018

EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen Üniversite Tercih Günleri bahar etkinlikleri 15 Mart’tabaşlıyor

Üniversite Tercih Günleri Bahar Dönemi e...

13.02.2018

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde “Bilim, sanat ve tasarım üçlüsü bir arada!”

Doç. Dr. Tolga Yazıcı başkanlığında2009 ...

13.02.2018

Klinik Psikoloji’de tezsiz yüksek lisans olanağı Usta-çırak modeli içinde yüksek lisans imkânı sunuluyor

Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yü...

13.02.2018

Çocuğunuzu sömestr tatilinde siber tehlikelerden koruyun

Sömestr tatili geldi, öğrenciler için 2 ...

23.01.2018

EĞİTİMDE FELSEFENİN GÖR DEDİĞİ ERGENLİK VE “ARADA OLMA”

Daha önceki yazılarımda da üzerinde durm...

23.01.2018

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde “Bilim, sanat ve tasarım üçlüsü bir arada!”

Doç. Dr. Tolga Yazıcı başkanlığında2009 ...

23.01.2018

Değişen Dünya ve Eğitim: Hangi Üniversite?

2017 yılını geride bırakıp ülkemiz için,...

23.01.2018

Kütahya Belediyesinden Bir İlk: Açık Üniversite

Kütahya Belediyesi bir ilke imza atarak,...

23.01.2018

Bakan Yılmaz, vefat eden Münir Özkul´un ailesine taziye ziyaretinde bulundu

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hayatı...

9.01.2018

Lise öğrencilerinin yüzde 42´sinin tercihi mesleki eğitim

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik...

9.01.2018

İstinye Üniversitesi’nde, “beyin-bilgisayar arayüzü” alanının geleceği konuşuldu…

İstinye Üniversitesi tarafından düzenlen...

20.11.2017

Geleceğe Yön Veren Üniversite; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Tür...

20.11.2017

Yükseköğretimde Pazarlama İletişimi

“Pazarlama” ve “Eğitim” kavramlarını bir...

20.11.2017

T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ArelKAM) Türkiye’nin İlk ve Tek Online Kariyer Portalı ile Faaliyetlerini Genişletmeyi Hedefliyor

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planl...

20.11.2017

Piri Reis Üniversitesi’ne “HUKUK FAKÜLTESİ” Geliyor

Piri Reis Üniversitesine Hukuk Fakültesi...

19.11.2017

İş Dünyası Çin’den Vize Kolaylığı İstedi

Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Türkiy...

19.11.2017

Gencin Özgürleşmesi ve Aileler

"Bilmek" ve “harekete geçmek”,...

19.11.2017

Dijital Dönüşüm Sürecinde Bizi Neler Bekliyor?

Son yıllarda iletişim, ulaşım, sağlık ve...

19.11.2017

Yeni Nesle Ne Kadar Hazırız ?

Türkiye İstatistik Kurumununun raporları...

19.11.2017

Teog Yeni Sistem Açıklandı !

TEOG yerine gelen yeni lise yerleştirme ...

5.11.2017

Gaziantep Üniversite Tercih Günleri 02-03 Kasım’da Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde olacak

EKET Fuarcılık, 02-03 Kasım 2017 tarihle...

3.11.2017

4. Malatya Üniversite Tercih Günleri 26-27 Ekim’de

EKET Fuarcılık tarafından gerçekleştiril...

3.11.2017

ÖSYM Başkanından (YKS) için 23-24 Haziran açıklaması

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer Yükse...

19.10.2017

Yükseköğretim giriş sınavının yeni adı “YKS” (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M...

13.10.2017

“Paniğe gerek yok, çalışmaya devam

Okan Üniversitesi Aday İlişkileri Müdürü...

13.10.2017

TEOG’a 3 alternatif sistem

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG...

11.10.2017

Üniversiteye girişte sadeleştirilmiş sistem geliyor

Ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklan...

11.10.2017

Eğitimde Felsefenin gör dediği Okul-Üniversite yalnızca müfredat mı?

Eğitim ister kişilerarası ilişkide, iste...

11.10.2017

ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZLERİ

Uluslararası ve ülkemiz genelinde yapıla...

11.10.2017

EKET Fuarcılık yeni Eğitim ve Öğretim dönemine hazır

Geçtiğimiz yıl 2016-2017 Eğitimi ve öğre...

11.10.2017

Topluluk Karşısında Aşağılanması, Çocuğun Akıl ve Beden Sağlığını Etkiliyor

10 yaşındaki bir öğrencinin okula ait bi...

2.10.2017

 

 

 

   Web Tasarım Poyraz Medya

Son 3 Sayı